Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

100 lat temu Polska odzyskała niepodległość! To nie lada powód do świętowania dla Polaków w kraju, jak i na obczyźnie. Nie obyło się również i w naszej szkole bez uczczenia tego ważnego wydarzenia. Zaczęliśmy już kilka tygodni temu ogłaszając konkurs plastyczno-literacki pt. ,,Piękna nasza Polska cała’’, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, szczególnie tych młodszych. A zwycięzcy zostali ogłoszeni w sobotę 10 listopada podczas porannego apelu. Następnie uczniowie klas starszych, harcerze i zaproszeni goście udali się w pobliże masztu znajdującego się obok szkoły, gdzie została wciągnięta polska flaga przy równoczesnym odśpiewaniu hymnu narodowego. Kolejny punkt to kominek przygotowany i poprowadzony przez harcerstwo dla starszych i młodszych uczniów (znaczna większość harcerzy to uczniowie właśnie naszej szkoły). W klasach odbywały się również lekcje związane tematycznie z tym doniosłym wydarzeniem.

Swego rodzaju kontynuacją tego szczególnego święta był udział pięciorga naszych uczniów i harcerstwa w akademii zorganizowanej w niedzielę 11 listopada w polskiej parafii w Manchesterze.

Dziękując wszystkim za zaangażowanie w te obchody, pozostańmy jeszcze w radosnym nastroju i cieszmy się wolnością.

Zdjęcia prac naszych dzieci, można oglądać w naszej galerii Galeria prac konkursowych – 100 lecie odzyskania niepodległości.

Justyna Bielec

Sprawozdanie z akadamii 3 Maja.

W ostatnią niedzielę w sali parafialnej kościoła pw. Miłosierdzia Bożego odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W programie pojawiło się wiele muzyki, tańców i śpiewów. Trzykrotnie wystąpiła uczennica z klasy II liceum, Kinga Moździerz, która zagrała Preludium Fryderyka Chopina, melodię z serialu telewizyjnego pt. ,,Czas honoru” oraz swoją własną kompozycję ,,Zapomnienie”. Tańcami ludowymi takimi, jak krakowiaczek, poleczka i krakowiak zachwyciły nas przedszkolaki, klasa 2a i nasz szkolny zespół pod kierownictwem p. Joanny Cullinan. Swoją taneczną cegiełkę, jak zwykle zresztą, dołożył zaproszony na akademię zespół Polonez-Manchester z tańcami lubelskimi. Natomiast klasa 1b oraz klasy 3a i 3b zaśpiewały dla nas piosenki: ,,Płynie Wisła, płynie…” oraz ,,Wiosna, wiosenka”.

O dziejach uchwalenia Konstytucji opowiadała nam klasa III gimnazjum, a także klasa 5 w krótkim przedstawieniu. Do tych historycznych informacji wiersze o Ojczyźnie dodali uczniowie z klasy I gimnazjum i 1a oraz uczeń z klasy II gimnazjum, który przygotował prezentację multimedialną o Polsce. Dodatkowo klasa 4 zaprezentowała krótką inscenizację związaną z obchodami święta Matki Boskiej Królowej Polski, które w kościelnym kalendarzu przypada na dzień 3 maja.

Na koniec rozweselili nas uczniowie z klasy 6 przedstawieniem pt. ,,Zamieszanie w krainie bajek” oraz klasa 2b recytując wiersze: ,,Samochwała”, ,,Zosia Samosia”, ,,O pewnym Grzesiu” oraz ,,Skarżypyta”.

Dziękując wszystkim uczniom, nauczycielom, asystentom i rodzicom za ich ciężką pracę i wszelką pomoc, akademię uważamy za udaną. Jednocześnie zapraszamy serdecznie na kolejne szkolne wydarzenia.

Słownik polsko – polski – Nasza szkoła w TVP!

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Z wielką przyjemnością informujemy, iż w sobotę,12 listopada, uczniowie klas licealnych wzięli udział w nagraniu do popularnego programu telewizyjnego poświęconego polszczyźnie pt. Słownik polsko-polski z udziałem wybitnego polskiego językoznawcy, profesora Jana Miodka. Emisja premierowego odcinka z naszym udziałem odbędzie się 10 grudnia o godz.16:55 polskiego czasu na antenie TVP Polonia. Powtórka audycji nastąpi o godz. 0:15 (również czasu polskiego). Otrzymaliśmy także w nagrodę książkę będącą zapisem rozmów prof. Miodka z telewidzami z kraju i ze świata o języku polskim. Zostaliśmy również zaproszeni do udziału w następnych nagraniach.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2015r.

W sobotę, 14 listopada uczniowie uczcili 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości . Grono i uczniowie z dumą nosili uroczyste kotyliony przygotowane przez panią Agatę Majchrowski.

Na specjalnie przygotowanym apelu przez kl. IV gimn. p. Katarzyny Kołodziejek starsze klasy mogły wysłuchać wielu historycznych informacji. Uczniowie dowiedzieli się jak trudna była droga Polaków w dążeniu suwerenności i powrotu Polski na mapy Europy po 123 latach niewoli.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia szkolnego sztandaru i odspiewaniu ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie Kinga Moździerz, ucznnica kl. I liceum, odegrała na fortepianie skomponowany przez siebie utwór jako wstęp do dalszej części apelu. Części informacyjne były przeplatane patriotycznymi pieśniami takimi, jak ,,Rota”, ,,My, Pierwsza Brygada” czy ,,Piechota”, w śpiewanie których chętnie włączała się młodzież.

Naszą szkolną uroczystość zaszczyciła pani Eva Szegidewicz z fundacji Kresy-Family, która z uwagą obejrzała cały apel.

Młodsze dzieci od przedszkola do kl. 3 włącznie miały również swoje spotkanie z tej okazji w postaci kominka zuchowego przygotowanego przez p. Igę Rutkowską.

Po krótkim wprowadzeniu rysu historycznego przez p. kierownik dzieci zabrały się do zabawy. Wszyscu uczniowie, jak i nauczyciele, chetnie brali udział w pląsach i zabawach. Kominek dostarczył uczniom dużo radości i usmiechu.

Zdjęcia jak zazwyczaj zamieszczone są w naszej galerii!

Spotkanie z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej w Manchester

Wizyta Konsula Spotkanie z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej w Manchester, panem Łukaszem Lutostańskim W sobotę 14 lutego zostaliśmy zaszczyceni wizytą Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Manchester pana Łukasza Lutostańskiego, który przyszedł, aby porozmawiać z naszą młodzieżą o rozwoju kariery zawodowej. Spotkanie odbyło się w ramach nowego programu Rady Rodziców „Rodzice Dzieciom”. Pani Danuta Antonik, kierownik szkoły, powitała pana Konsula na spotkaniu inauguracyjnym i podziękowała mu, że poświęcił czas aby przyjść do naszej szkoły i podzielić się swoimi doświadczeniami. Na początku Pan Konsul zapytał uczniów, jakie mają plany na przyszłość ? Padały różne odpowiedzi między innymi: lekarz, mechanik, psycholog, dzienikarz, a niektórzy uczniowie jeszcze nie byli zdecydowani. Następnie nasz Gość opowiedział bardzo interesująco o przebiegu swojej edukacji i kariery zawodowej, dokonanych wyborach oraz innych doświadczeniach ze swego życia. Akcentował bardzo mocno znaczenie edukacji językowej oraz że każdy Polak mieszkający za granicą powinien być dumny ze swojego narodowego dziedzictwa. Wielokrotnie podkreślał, że nasza młodzież należy do swoistej elity, która idąc pod prąd, stanowi jedynie 10% polskich dzieci i młodzieży uczęszczających do Polskich Szkół Sobotnich. Po bardzo ciekawym i prowokującym przemówieniu uczniowie skorzystali z okazji, by zapytać pana Konsula szereg interesujących pytań. Pani Marta Błyszczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców i organizatorka spotkania, podziękowała Panu Konsulowi za wsparcie naszych uczniów.   AKTUALIZACJA: Uwaga! Msza szkolna o godzinie 12 w niedzielę 1 marca a nie jak podawaliśmy wcześniej 22 lutego.

Dzien Misia 22 listopada 2014 r.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, nawet niektórzy dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka. W najblizszą sobotę, 22 listopada , dzieci z klasy przedszkolnej i klas pierwszych będą obchodziły 112 urodziny pluszowego misia. Z tej okazji każdy uczestnik bedzie mile widziny w przebraniu misia.
Serdecznie zapraszamy
dzien misa