Aktualności – Archiwum


(01/06/2021) Dzień Dziecka tuż, tuż – 01.06.2021 godz: 09.00

(24/05/2021) Komiksy – klasyki i nowe trendy

Druga klasa gimnazjum przygotowała fantastyczne prezentacje o polskich (i nie tylko) komiksach.
Pamiętacie kim był Łamignat albo Kajko i Kokosz? W jakim celu Koziołek Matołek zmierzał do Pacanowa? Jak narodził się Tytus z tytułowego i kultowego polskiego komiksu? Nasi uczniowie wszystko to wiedzą! Spędzili dwa tygodnie na zgłębianiu wiedzy oraz przygotowaniu prezentacji o polskich komiksach. Wrażenie było piorunujące! Pod koniec lekcji zmierzyli się z dwudziestoma pytaniami.
A jak z Twoją wiedzą? Potrafisz udzielić poprawnych odpowiedzi na tego typu pytania: Kiedy powstały pierwsze komiksy? Jak nazywamy słowa dźwiękonaśladowcze typu „bang” czy „boom”? Czy początki komiksu w Polsce związane były z rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku? Czy to prawda, że pierwsze polskie komiksy adresowane były do ludzi mało wykształconych? Nie wiesz? Zapytaj swojej pociechy – jeśli chodzi do drugiej klasy gimnazjum w naszej szkole ?


(01/05/2021) Międzynarodowy Dzień Teatru

Kto zgubił pantofelka tym razem?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru klasa 5a wcieliła się w aktorskie role i przygotowała wspaniały występ – online zagrano „Kopciuszka” w nowej wersji! Wszyscy bardzo starannie przygotowywali się do swoich ról. Naszą sceną były nasze pokoje a naszymi reżyserami – rodzice. O kostiumy, makijaże i całą scenerię, zadbali sami uczniowie. Cały film zmontowała nam nasza koleżanka z klasy, Weronika Gaweł, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni . Wszystkim aktorom i rodzicom należą się ogromne brawa! Do tego pomysłu nie trzeba było nikogo namawiać 🙂 zresztą zobaczcie sami efekt końcowy.

(26/04/2021) Słowem – Polska. Finaliści etapu szkolnego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego „Słowem-Polska”. Zaprezentowali oni  wysoki poziom umiejętności recytatorskich i bardzo trudno było wybrać zwycięzców pierwszego etapu.

Po długich namysłach postanowiono, że zwyciężczyniami w kategorii 7-9 lat zostały Adelajda Bartusiak i Zuzanna Kubicz.  Natomiast w kategorii 10-13 lat:  Olga Baran i Zuzanna Batruch.

Gratulujemy! Teraz, uczennice rywalizować będą na szczeblu krajowym.

Konkurs odbywa się w terminie marzec-czerwiec 2021 roku i składa się z czterech etapów: szkolnego, krajowego oraz kontynentalnego, kiedy to uczestnicy prezentują trzy różne utwory wybranych przez siebie autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.

O nagrodę Małżonki Prezydenta RP ubiegają się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania.

Trzymamy kciuki za nasze uczennice!

Agnieszka Rutkowska

(16/04/2021)Ten bit wpada w ucho i serducho!
Chyba każdy pamięta te niemal niekończące się zmagania z deklinacją w szkole podstawowej: mianownik – kto? co? dopełniacz… Czy już ktoś ma gęsią skórkę? A może są tacy, którzy obudzeni nawet w środku nocy są w stanie bezbłędnie odmienić przez wszystkie przypadki słowo „ksiądz” czy „książę”.

Klasa Pani Magdaleny Bartusiak zna przypadki rzeczownika śpiewająco – w dosłownym znaczeniu tego słowa. Aby nauka deklinacji była również świetną zabawą, 5b rapuje :).  Dzięki temu, że rapujemy – szybciej zapamiętujemy, a dzięki  temu, że wyrazy się odmieniają, mamy swobodny szyk zdania. Przyłączcie się do nas : MIANOWNIK KTO? CO?…

Mamy światowych zwycięzców! (31/03/2021)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasi uczniowie znaleźli się na podium w międzynarodowym konkursie plastyczno-literackim „Przysłowia są mądrością narodu”.  Zwyciężyli w dwóch kategoriach wiekowych, a w trzeciej zdobyli III miejsce! Rywalizacja była ogromona, gdyż w szranki stanęło aż 165 uczniów szkoł polonijnych z całego świata! Z dumą przedstawiamy zwycięzwów: 

Pierwsza kategoria wiekowa (6-8 lat)  III miejsce: Alicja Polaszek z klasy 3A, za pracę „Czas to najlepszy lekarz”

Druga kategoaria wiekowa (9-10 lat ): I miejsce, Amelia Kucharczyk z klasy 4A, za pracę „Co ma piernik do wiatraka?”

Trzecia kategoria wiekowa (11-16 lat) I miejsce zajęła Zuzanna Batruch z I klasy gimnazjum, za pracę „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”

Polska Macierz Szkolna nagrodziła i wyróżniła prace najbardziej kreatywne, oryginalne i odznaczające się artyzmem językowo-stylistycznym oraz plastycznym. W skład jury wchodzili między innymi językoznawcy, krytycy sztuki. dyplomaci oraz członkowie Polskiej Macierzy Szkolnej. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Jestemy bardzo dumni z sukcesów naszych uczniów i wiemy, że jeszcze nieraz będziemy wspólnie świętować ich osiągnięcia!

Łukasz Łukasiewicz