Akademia 3 Maja

W niedzielę 5 maja mieliśmy możliwość, po raz kolejny wziąć udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysta akademia odbyła się w sali parafialnej, tuż po południowej Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. 

Po wprowadzeniu sztandarów oraz odśpiewaniu hymnu narodowego, nastąpiło powitanie zebranych a zaraz po tym rozpoczęły się pierwsze występy. Jako pierwsi wystąpili uczniowie naszej szkoły z „Tańcem rozbioru Polski” oraz z prezentacją „Rzecz o uchwaleniu Konstytucji”. Następnie dzieci z klas 1-3 zaprezentowały taniec z flagami, a po nich mieliśmy możliwość wysłuchania recytacji poezji patriotycznej. Gabriela Dylewska przedstawiła wiersz „Czy to można zrozumieć”, Martyna Izdebska „Jest w każdym naszym słowie”, Emilia Wiśniewska „Rocznica”, „Piękna jest nasza ziemia” a Maja Żygadło „Ślubowanie”.

Po recytacji wierszy przyszedł czas na muzykę. Utwór pod tytułem „Mimo wszystko” wykonała absolwentka naszej szkoły Kinga Moździerz. Po niej bardzo interesującą prezentację, pod tytułem 3 maja w Polsce, przedstawił uczeń klasy 6 Mateusz Staszak.

W programie znalazło się również miejsce na jeszcze więcej tańców. „Taniec Lubelski” wykonał zespół szkolny a Krakowiaka zatańczył zespół Polonez. Na zakończenie zebrani odśpiewali wspólnie piosenkę „Kraj rodzinny Matki mej”, po czym przyszedł czas na podziękowania i wyprowadzenia sztandarów.

Tak zakończyła się uroczystość upamiętniająca jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych, jakim jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Następnie zebrani udali się na wspólny poczęstunek. Pyszny bigos oraz domowe wypieki rozeszły się w mgnieniu oka. 

Organizacji akademii podjęła się Pani Agnieszka Staszak, a wspomogły ją Pani Magdalena Bartusiak oraz Pani Joanna Pike, które przygotowały występy dzieci, a także Pani Joanna Cullinan, odpowiedzialna za przygotowanie zespołu szkolnego. Organizatorkom serdecznie dziękujemy za podjęty trud, jak również wszystkim osobom zaangażowanym w całe wydarzenie.

Paweł Młynarski