Lekcja żywej historii – spotkanie z panią Anną Przylipiak

W sobotę 15-go października odbyła się w naszej szkole kolejna lekcja żywej historii – zorganizowane przez panią Joannę Dudzic spotkanie uczniów z klasy II-gimn i klas licealnych z panią Anna Przylipiak, łączniczką z Powstania Warszawskiego.

Wspomnienia naocznego świadka jednego z najkrwawszych epizodów w historii Polski spotkały się dużym zainteresowaniem uczniów, a atmosferę spotkania i przeżycia uczniów doskonale oddaje relacja Wiktorii Flos, uczennicy klasy II gimnazjalnej:

 W dniu 15.10.2011r. do naszej szkoły została zaproszona p. Anna Przylipiak, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Była osobą o niewielkim wzroście, łagodnej twarzy i, jak na swój wiek, wywarła na mnie ogromne wrażenie.Usiadła na specjalnie przygotowanym dla niej miejscu i zaczęła opowiadać swoje przeżycia dotyczące powstania.

Ta opowieść bardzo mną wstrząsnęła. Nie spodziewałam się, że człowiek może przeżyć w tak trudnych i nieludzkich warunkach. Najbardziej przeraziło mnie to, że nie było picia, jedzenia i lekarstw. Wychodząc ze schronu nigdy nie wiedziało się, czy się wróci – ta myśl była dla mnie okropna i przerażająca.

Niesamowitą historią była opowieść p. Anny o wybuchu bomby, której odłamki zraniły ją w głowę. Dwa z nich zostały usunięte w trakcie trwania powstania, a trzeci p. Anna ma do dziś. Wspomnieć należy, że odłamek ten towarzyszy jej przez całe jej życie i zawsze będzie przypominał o tym, co przeżyła mając dwadzieścia parę lat.

Historia ta, według mnie, przeniosła nas w czasy zupełnie nam nieznane. Trudno uwierzyć, ponieważ żyjemy w czasach pokoju, że ludzie są tak okrutni i bezwzględni, aby zabijać.

Mam nadzieję, ze ja będę mogła żyć w świecie, w którym panuje: pokój, szczęście, śmiech i radość.