Warsztaty muzyczne i koncert muzyki polskiej – relacja

28 czerwca 2014 w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Cisza też jest muzyką” przygotowane i przeprowadzone przez pana Marcina Dominika Głucha – polskiego kompozytora, pianistę i animatora kultury mieszkającego na stałe w Szwecji.
Zajęcia zostały przeprowadzone w 3 grupach wiekowych i w każdej z nich uczniowie z nieudawanym zainteresowaniem przysłuchiwali się słowom prowadzącego i brali czynny udział w rozmaitych ćwiczeniach uwrażliwiających i rozwijających wyobraźnię muzyczną.

Popołudniem tego samego dnia artysta dał w sali parafialnej polskiego kościoła w Manchesterze koncert utworów polskich, angielskich oraz własnych kompozycji dla grupy lokalnej Polonii, w tym małżonki polskiego Konsula Generalnego w Manchesterze p. Kamili Lutostańskiej z dziećmi, Ks. Proboszcza polskiej parafii i kilkudziesięciu pozostałych zebranych.
Koncert był o tyle niezwykły, że wykonawca – mając na uwadze również młodszą widownię – przedstawiał po kolei grane utwory, historię ich powstania, często okraszoną anegdotami na temat ich twórców, co nieczęsto się zdarza w trakcie podobnych imprez. Na koniec pan Marcin Dominik Głuch wykonał własne kompozycje „Rymanowskie nastroje” oraz „Podróż Nilsa (pamięci Selmy Lagerlof)” zainspirowaną książką dla dzieci „Cudowna podróż”.
Obecne na koncercie dzieci najżywiej odebrały utwór F.Bridge’a „A Fairy Tale: The Princess-The Ogre-The Spell-The Prince”, podczas którego pianista wcielał się w kolejne postaci utworu, a w trakcie odgrywania części o ogrze wręcz się w owego stwora na chwilę zamienił, co wywołało wielki aplauz młodszej części widowni.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, a zwłaszcza Konsulowi Generalnemu RP w Manchesterze, który wraz ze swoimi pracownikami znacząco wsparł naszą szkołę, firmie Swan za wypożyczenie instrumentu, widzom za interakcyjne uczestnictwo, a pani Xeni Jacoby za poruszającą relację z koncertu, zamieszczoną w „Dzienniku Polskim” i innych mediach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii