Lekcja Żywej Historii – spotkanie z druhną Aleksandrą Rymaszewską

17 listopada odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja żywej historii, podczas której gościliśmy w naszej szkole kolejną niezwykłą postać ze środowiska lokalnej Polonii – druhnę Aleksandrę „Oleńkę” Rymaszewską.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie starszych klas gimnazjalnych i licealnych, którzy wysłuchali przejmującej opowieści o kolejach życia druhny – począwszy od polskiego Podhala, poprzez wywózkę w wieku 16 lat do archangielskiej tajgi gdzie pomimo zagrożenia aresztowaniem założyła i prowadziła zastęp harcerek, kołchoz w Guzarze, a następnie sierociniec, w którym pracowała razem z siostrą i który pomagała po amnestii wywieżć z ZSRR przez Środkowy Wschod, obóz w Keevil w Anglii gdzie dotarła w 1948 roku i natychmiast założyła zastęp, do Oldham, gdzie ostatecznie osiadła z mężem i po odchowaniu dzieci powróciła do pracy harcerskiej. Z pozostałymi szczegółami życiorysu druhny można zapoznać się na stronie ZHP poza granicami Kraju.

Uczestnicy spotkania w ciszy i skupieniu wysłuchali wspomnień druhny Oleńki, która w czasie dramatycznych przeżyć wojennych była ich równolatką, po czym otoczyli gościa dyskutując i zadając pytania. Mieli także okazję zobaczyć z bliska dokumenty i zdjęcia, które druhna przyniosła ze sobą, po czym dziękując za osobiste świadectwo historii, zaprosili gościa do współuczestniczenia w szkolnym Święcie Niepodległości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w galerii.