Wnioski o legitymacje szkolne 2017/2018

Drodzy Rodzice,Drodzy Rodzice,
Przypominamy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 20 kwietnia 2017r., uczniowie Polskich Szkół poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej nabyli takie same prawa jak ich rówieśnicy w Polsce!

Do końca grudnia 2017r. przyjmujemy wnioski rodziców, którzy chcą aby ich dziecko/i otrzymały taką legitymację. Po rejestracji należy pobrać (lub ściągnąć z naszej strony) wniosek, który należy czytelnie wypełnić (można na komputerze), podpisać i oddać do administracji szkoły. Wnioski wypełniamy w języku polskim. W polu obywatelstwo wpisujemy np. „polskie”, „brytyjskie”, etc. Wypełnienie wniosku niezgodnie ze wzorem może powodować odrzucenie wniosku przez konsulat. Przewidywany termin wydania legitymacji to 1 lutego 2017r. TUTAJ PRZYKŁADOWY WYPEŁNIONY WNIOSEK
Pytania i odpowiedzi:

1. Chcę usprawnić procedurę i wypełnić wniosek na komputerze. Jak to zrobić? – TUTAJ ściągamy przygotowany wniosek (w formacie .docx – Word), wykropkowane pola edytujemy, następnie DRUKUJEMY DWUSTRONNIE NA JEDNEJ KARTCE – podpisujemy i dostarczamy do administracji szkoły. Ewentualnie DRUKUJEMY DWUSTRONNIE NA JEDNEJ KARTCE i wypełniamy czytelnie czarnym długopisem.
  2. Nie mam drukarki, która drukuje dwustronnie. Co zrobić? – Od 18 listopada, w administracji szkoły (przy wejściu) będzie można pobrać wydrukowany wniosek i po wypełnieniu zostawić go w administracji.
  3. Jak wypełnić wniosek i czy muszę dołączyć zdjęcie dziecka? – We wniosku należy wpisać imię i nazwisko opiekuna które podaliśmy podczas rejestracji (podczas oddawania wniosku zalecamy sprawdzenie zgodności danych), następnie swój adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii. W części poświęconej danym ucznia, wpisujemy imię i nazwisko dziecka, obywatelstwo (legitymacja jest ważna tylko z paszportem lub dowodem osobistym więc NIE MA POTRZEBY załączania ZDJĘCIA dziecka) i datę urodzenia. Następnie rodzic/opiekun podpisuje wniosek we wskazanym miejscu. NIE WYPEŁNIAMY ŻADNYCH INNYCH PÓL – nieprawidłowo wypełniony wniosek może opóźnić lub uniemożliwić wydanie legitymacji!
  4. Jaki jest koszt wydania legitymacji i jaki ma okres ważności? – Legitymacja jest BEZPŁATNA i wydawana na okres jednego roku szkolnego. Legitymacje wydane w tym roku, będą ważne do końca roku szkolnego 2017-2018  lub dłużej (w dyskrecji konsulatu). Będziemy państwa informować o toku wydawania legitymacji w następnych latach.
  5. Moje dziecko nie posiada polskiego obywatelstwa/paszportu. Czy mimo to może otrzymać legitymację? – Kryterium otrzymania legitymacji jest poświadczenie pobierania nauki w polskiej szkole. Brak obywatelstwa polskiego nie jest więc przeszkodą. Pragniemy jednak zauważyć, że jeżeli dziecko jest Polakiem (zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, np. jeden z biologicznych rodziców ma obywatelstwo polskie) to przebywając na terenie Rzeczpospolitej Polskiej MUSI posługiwać się POLSKIM dowodem tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Szkoła i konsulat nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne nieporozumienia z ww. przyczyn.
  6. Kiedy otrzymam legitymację? – Termin realizacji zależy głównie od Państwa zaangażowania i dotrzymywania terminu składania wniosków. Planowany termin odbioru legitymacji to 1 lutego 2018r.
  7. Co zrobić jeżeli nie zdążę złożyć wniosku w podanym terminie. Co zrobić jeżeli potrzebuję legitymację przed św. Bożego Narodzenia 2017r?. Czy szkoła będzie przyjmować wnioski w innych terminach? – Z uwagi na procedury administracyjne nie będzie możliwości ponownego starania się o ww. legitymację. Przypominamy jednak, że każdy rodzic/opiekun może INDYWIDUALNIE złożyć wniosek w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej a my jako szkoła w miarę możliwości potwierdzimy każdy wniosek. Okres rozpatrzenia wniosku INDYWIDUALNYCH wynosi 8 tygodni.
  8. Gdzie mogę zasięgnąć dodatkowych informacji? – wszystkie informacje zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych linków.

Rozporządzenie ministra Infrastruktury i Budownictwa
Szczegółowe informacje o procedurze wydawania legitymacji szkolnych na stronie polskiego konsulatu w Manchesterze
Wniosek o wydanie legitymacji ucznia