Przerwa świąteczna – Boże Narodzenie 2016r.

Chciałabym wyrazić moją wdzięczność rodzicom za wszelką pomoc, wspaniałą współpracę i nieocenione wsparcie w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania naszej szkoły. Specjalne podziękowania, dla Elżbiety Kraski, Ireneusza Węgrzyna, Szymona Zielińskiego, Pawła Dybla i Pawła Dunaja, którzy zdecydowali się na koordynowanie działań Rady Rodziców. Życzę im wielu sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach.

Zdjęcia z odwiedzin św Mikołaja będzie można przejrzeć w naszej galerii pod koniec grudnia, a zamówienia składać w administracji od stycznia 2017r.

W sobotę 17 grudnia uczniowie klas licealnych i IV gimnazjalnej, otrzymali listy odnośnie egzaminów GCSE, AS, A2 w roku 2017r. Jeżeli chcą przystąpić do tych egzaminów (do czego gorąco namawiamy), muszą przekazać ten list na ręce „examination officer” w angielskiej szkole do której uczęszczają. Proszę rodziców, o dopilnowanie aby ten list został jak najszybciej dostarczony. Uczniowie, którzy byli nieobecni w dniu 17 grudnia muszą odebrać list ode mnie, po powrocie z ferii świątecznych.

W niedzielę 29 stycznia 2017 zapraszam rodziców i uczniów na kolejną szkolną Mszę św. o godzinie 12.00, kawiarenkę rodziców i tradycyjne Jasełka w Sali parafialnej z udziałem naszych uczniów.

Dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom którzy poparli naszą akcję charytatywne jak również tą organizowaną przez zuchów i harcerki. Zbiórka dla sierot w Polsce wyniosła 50 funtów.

W sobotę 17 grudnia rozpoczęliśmy ferie świąteczne. Wracamy do szkoły 14 stycznia 2017. Zapraszam wszystkich rodziców i uczniów na apel o godzinie 9.00

Składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku 2017.

Danuta Antonik

Dear Parents and Guardians,

I would like to thanks all parents who carried out duties this term to ensure the safe running of the school. My special thanks to Mrs Ela Kraska, Mr Irek Wegrzyn, Mr Szymon Zielinski, Mr Pawel Dunaj and Mr Pawel Dybel, who have agreed to coordinate the activities of the Parents Association. I wish them every success in their future ventures.

Towards the end of the month parents will be able to view the photographs taken during the visit of St Nicholas.  If any parents wish to place an order for photographs then this can be done in the main office in January.

On Saturday 17 December, pupils in years 11 – 13 were issued with letters regarding exams in 2017. If they wish to be entered for the GCSE, AS, A2 examinations in 2017, then this letter must be handed into the examination officer at the school they attend.  I would ask parents to ensure that the letters are taken to school as soon as possible in January. Pupils who were absent on the 17th December must collect a letter from me on Saturday 14 January and hand it in on Monday 16th January.

Sunday 29 January – a date for your diary. We have our next school mass at 12.00, parents’ buffet and a performance of the traditional Nativity Play, which our pupils will perform in the Church Hall after the 12 o’clock mass. All are welcome.

Thank you to all the parents and pupils who took part in the Advent collection for Polish orphans and the fund raising organised by the cubs and girl guides. The Advent collection raised £50 which will be sent to the orphanage in Lubaczów.

We started our Christmas holidays on 17th December and we return to school on January 14th 2017. Assembly for parents and children is at 9.00 in the school chapel.

I would like to take this opportunity to wish you all a very Merry Christmas and a happy New Year.

Yours sincerely,

Danuta Antonik