NOWY ROK SZKOLNY 2011/2012 ROZPOCZĘTY!

W sobotę 10 września o godzinie 10.00, w polskim kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Manchester, Mszą świętą został zainaugurowany nowy rok szkolny 2011/2012.
Po mszy, w sali parafialnej odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2011/2012 oraz powitania uczniów Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. św. St. Kostki w Manchester.
Spotkanie dzieci, rodziców i szkolnej kadry otworzyła powitalnym przemówieniem kierownik szkoły p. Barbara Goodwin.
Honorowymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów(SPK), organizacji która po II Wojnie Światowej założyła szkołę dla najmłodszych Polaków, których rodzice zmuszeni byli pozostać z dala od ojczyzny.
Początek spotkania uatrakcyjnił występ artystyczny uczniów, którego motywem przewodnim było pożegnanie wakacji i odchodzącego lata.W trakcie uroczystości zwyczajowo powitano prezesa SPK, p. dr A. Różyckiego, J. Królczyka, zesłańca i żołnierza, sztandarowego p.Wł. Niezgodę oraz p. H. Strzeleckiego.
Pan Henryk Strzelecki, były żołnierz, przedsiębiorca, uhonorowany w sierpniu tytułem doktora honoris causa uniwersytetu w Manchester, przyjaciel młodzieży, od wielu lat wspiera szkołę nie tylko swoją obecnością, ale i atrakcyjnymi nagrodami.

Ostatnią cześć powitalnej uroczystości zajęła prezentacja Rady Opiekuńczej szkoły, a następnie całej kadry nauczycielskiej.
Wszyscy zaangażowani w pracę Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. św. St. Kostki zostali przedstawieni dzieciom i rodzicom.
Zaangażowani nauczyciele posiadają wysokie kwalifikacje, a dodatkowym atutem szkolnej kadry jest wielkie oddanie idei podtrzymywania polskości w warunkach emigracji.
Jak się okazało podczas prezentacji, w tym roku szkolnym, do pracy na zasadach wolontariatu przystąpi 19 nauczycieli, 8 asystentów i 3 osoby do pracy w administracji szkoły.
Na koniec uroczystości wystąpił skarbnik naszej szkoły p. O. Huminiecki z miłą wiadomością: „mimo wzrostu kosztów, szkole uda się utrzymać czesne na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym dzięki dotacji z Senatu RP”.
Ta rzeczowo potraktowana informacja spotkała się z aprobatą wszystkich przybyłych.

Obecnym na szkolnej uroczystości, sobotnie przedpołudnie upłynęło w miłej i pełnej uśmiechu atmosferze.
W następną sobotę tj. 17 września zajęcia będą odbywały się tak jak zawsze w budynku
St. Bede’s College przy Alexandra Road.

Joanna Dudzic