Sprawozdanie z Akademii 3 Maja

Nie znać historii – to być zawsze dzieckiem (Cycero), dlatego szkoła im. św. St. Kostki, jak co roku, przygotowała akademię z okazji już 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie. Tym razem akademia zgromadziła znacznie więcej gości niż zazwyczaj, ponieważ odbywała się w roku szczególnym dla naszej szkoły, bo jubileuszowym, który wciąż celebrujemy.

Wśród widzów można było dostrzec byłych nauczycieli, absolwentów tej i innych polskich szkół w Anglii, dziadków i rodziców obecnych uczniów oraz przyjaciół naszej placówki, którzy wspierają ją od wielu lat. Nie zabrakło również stałych gości, którzy zawsze uświetniają swoją obecnością duże szkolne uroczystości. A byli wśród nich: p. konsul generalny RP Ł. Lutostański wraz z małżonką, ks. prob. R. Sadecki, ks. S. Ludwin, s. T. Kos, p. dr A. Różycki- prezes SPK, p. M. Wróbel – sekretarz SPK, p. M. Mykytyn – prezes Pady Parafialnej, p. J. Rapacz – przewodniczący Rady Opiekuńczej naszej szkoły, harcmistrz Andrzej Antonik oraz kombatanci.

Akademia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandarów Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Następnie odśpiewano Hymn narodowy, a uczeń kl. IV gimn., K. Rojek, odczytał powitanie, po czym nastąpił wspólny śpiew kilku patriotycznych pieśni przy akompaniamencie K. Moździerz, również z kl. IV gimn. Kolejnym punktem programu był Polonez pokoleń – występ tych członków zespołu folklorystycznego Polonez-Manchester, którzy pamiętają jego początki. Zespół ten również świętuje swój jubileusz 65-lecia istnienia, jak nasza szkoła.

Po tym występie nastąpiły prezentacje przygotowane przez uczniów poszczególnych klas, począwszy od krótkiego zarysowania przez kl. II gim. tego fragmentu historii Polski, która poprzedzała uchwalenie pierwszej w Europie Ustawy Rządowej zwanej później Konstytucją. Następnie kl. III gim. przedstawiła swoją prezentację multimedialną dotyczącą miejsc i postaci, które odegrały najistotniejszą rolę przy tworzeniu nowego rozdziału historii polskiego narodu. Potem uczniowie z kl. 4 w pięknych strojach narodowych odśpiewali Mazurka Trzeciego Maja, znanego powszechnie pod nazwą Witaj, Majowa jutrzenko.... Po nich wystąpiła kl. I gim., która odegrała fragmenty komedii politycznej J.U. Niemcewicza pt. Powrót posła. Jej premiera odbyła się w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Kolejny występ to tradycyjny taniec krakowiak przygotowany przez grupę 3- i 4-latków oraz krótka inscenizacja kl. 6 ukazująca dzieje I rozbioru Polski. Później nastąpiły występy klas młodszych. Rozpoczęła je kl. 1B współczesną piosenką Jestem Polakiem, a po nich kl. 2 wyrecytowała wiersz pt. W samym sercu Europy. Następnie harcerki odśpiewały Pałacyk Michla, kl. 1A, wspierana przez harcerki, znaną piosenkę – Czerwone jabłuszko, a kl.5 przedstawiła dwa wiersze J. Brzechwy Kaczka Dziwaczka oraz Leń. Potem nastąpiła sekwencja tańców ludowych w wykonaniu kolejno: kl. 3, szkolnej grupy tanecznej oraz zespołu Polonez-Manchester. Nie zabrakło też piosenki Kraj rodzinny matki mej, której wspólny śpiew stał się już tradycją podczas akademii 3-majowych.

Po zakończeniu wszystkich występów p. kierownik, D. Antonik, podziękowała wszystkim występującym uczniom za zaangażowanie, nauczycielom i asystentom za ciężką pracę oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób uświetnili tegoroczną jubileuszową akademię.

W sobotę 23 maja apel o godzinie 9.00 a zajęcia kończymy o 12.30.

Sobota 30 wolna. Wracamy do szkoły w sobotę 6 czerwca.