Petycja do AQA w sprawie utrzymania egzaminów z jezyka polskiego As i A level!

Szanowni Państwo,

w ponizszych linkach znajda Panstwo wiele przydatnych informacji o naszej akcji.

2013 A level results – languages data _ UCML

25118 Polish children in London 2014

AQA statement Informacja o akcji PMS

Tekst Early Day Motion z 1998 roku

Tekst petycji na change.org

Dodatkowo pakiet informacji do wykorzystania przy spotkaniach ze swymi MPs – zapraszam do przekazania wszystkim zainteresowanym.

 

  1. Odwiedź swojego MP – osobista rozmowa może więcej niż list.
  2. Inne grupy zaafektowane decyzjami AQA i OCR – czy słyszałeś o akcjach powziętych przez inne grupy?
  3. Odpowiedź AQA na nasze listy – czy AQA odpowiedziała na Twoje pytania? – Napisz raz jeszcze.

 

 

Szczegóły:

 

  1. Wszyscy posłowie do parlamentu regularnie prowadzą ‘Advice surgeries’.

Po znalezieniu informacji, jak nazywa się Państwa MP poprzez tę stronę http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/

proszę odwiedzić stronę internetową swego MP i dowiedzieć się, kiedy przyjmuje on/ona na konsultacje.

Prosimy udać się na nie i porozmawiać ze swym MP osobiście. Daje to większą szansę, iż nasza sprawa nie zginie w gąszczu innych, a Państwa poseł będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy podejmie jakieś działanie na rzecz społeczności, którą reprezentuje w parlamencie i swoich przyszłych wyborców.

 

Co wziąć ze sobą na spotkanie?

  • Kopię informacji AQA na temat wycofania egzaminu z j. polskiego (Załączona do tego e-maila)
  • Kopię swej korespondencji z AQA
  • Kopię stanowiska PMS w tej sprawie – np. artykuł Przy petycji na change.org (załączony)
  • Informacje o działaniach już podjętych przez PMS w tej sprawie, np. tekst z naszej strony (załączony)
  • Statystyki: ilość dzieci polskiego pochodzenia w brytyjskich szkołach dziennych w Londynie; ilość kandydatów do egzaminów A-Levels z języków obcych w poprzednim roku (załączone); statystyki AQA pokazujące ilość kandydatów zdających A-Level z j. polskiego w kolejnych latach (wszystkie dostępne tutaj: http://www.aqa.org.uk/exams-administration/about-results/results-statistics)
  • W 1998 roku w parlamencie dyskutowano już sprawę egzaminów A-Level z j. polskiego, gdyż wtedy również sytuacja egzaminu była zagrożona. Można zabrać ze sobą i pokazać posłowi tekst ówczesnego Early Day Motion (załączony)

 

O co prosić MP?

Prośmy, by nasz MP zwrócił się do rządu, do Department for Education i poprosił o zapewnienie, że język polski będzie nadal oferowany na poziomie A-Level.

 

Bardzo prosimy informować nas o odbytych spotkaniach z posłami do parlamentu na Państwa terenie, abyśmy mogli sprawnie koordynować naszą wspólną akcję. Dziękujemy!

 

  1. Dziękujemy wszystkim z Państwa za przesyłane do nas kopie odpowiedzi AQA na napisane przez Państwa listy protestujące przeciw decyzji o wycofaniu A-Level z j. polskiego.

Z listów wynika, iż każda z piszących osób i organizacji, pomimo iż w Państwa listach znajduje się wiele szczegółowych argumentów, popieranych materiałem ze statystyk jak i osobistymi doświadczeniami, otrzymuje podobną odpowiedź o treści prawie identycznej z inicjalnym listem AQA.

Napiszmy kolejny list do AQA.

Domagajmy się odpowiedzi na nasze pytania i argumenty.

W kolejnym liście (kierowanym do osoby, do której wysłaliśmy pierwszy list oraz do wiadomości – do osoby, od której otrzymaliśmy odpowiedź) podziękujemy za odpowiedź, lecz poprośmy o konkretne odniesienie się do naszych argumentów. Zadajmy konkretne pytania, np.:

  1. Proszę o potwierdzenie, na jakich danych AQA opiera swoje twierdzenie, że liczba zgłoszeń na egzamin A-Level Polish była niezmienna w ciągu ostatnich lat? Ze statystyk dostępnych na stronie AQA wynika, że liczba ta systematycznie wzrastała: http://www.aqa.org.uk/exams-administration/about-results/results-statistics
  2. Proszę potwierdzić, jaka jest minimalna liczba kandydatów na egzamin, aby AQA uznała utrzymanie egzaminu za ekonomicznie uzasadnione? Z danych wynika, że następny po polskim w statystyce  egzaminów o małej ilości kandydatów jest Punjabi, do którego w 2014 podeszło 167 kandydatów. Ilość kandydatów do A-Level z polskiego była 5-krotnie większa.
  3. Proszę o potwierdzenie, czy AQA rozważyła dane demograficzne w zakresie liczby uczniów potencjalnie pragnących zdawać egzamin A-Level z języka polskiego po roku 2018? Czy przyjrzała się nauczaniu języka polskiego w UK i ilości uczniów uczących się obecnie języka polskiego w UK?
  4. Czy mogę prosić o informację, w oparciu o jakie kryteria AQA stwierdziła, że nie będzie miała możliwości znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych egzaminatorów?
  5. Czy AQA może potwierdzić, że poczyniła wszelkie możliwe starania w zakresie kontaktu i konsultacji z polskim środowiskiem edukacyjnym w Wielkiej Brytanii i wspólnie starała się znaleźć rozwiązania zmierzające do tego, by nowy egzamin A-Level z języka polskiego spełnił narzucone standardy?

 

Jak poprzednio, bardzo prosimy poinformować nas, iż wysyłają Państwo kolejny list do AQA bądź przesłać nam kopię listu. Dziękujemy!

 

W razie jakichkolwiek pytań i sugestii – prosimy o kontakt z naszym biurem.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

Marta Niedzielska

Kierownik Biura

Polska Macierz Szkolna

 

https://www.change.org/p/andrew-hall-chief-executive-officer-aqa-aqa-keep-the-a-level-polish-exam-after-2018

 ierz.org

www.polskamacierz.org