Program edukacyjny Fundacji Kresy-Syberia dla polskich uczniów

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją o interaktywnym programie edukacyjnym opracowanym przez Fundację Kresy-Syberia.
Rada Opiekuńcza

FUNDACJA KRESY-SYBERIA
Nowoczesny interaktywny program edukacyjny pomoże uczniom polskiej diaspory pogłębić wiedzę o dziejach Polski XX w.

Z przyjemnością informujemy, że nasz innowacyjny program nauczania już działa – rejestracji można dokonać na www.Kresy-Siberia.org/StudentUczestnicy programu otrzymają dostęp do przewodników dydaktycznych w formacie PDF, interaktywnej strony www i dwóch forów dyskusyjnych, z których jedno przeznaczone jest dla nauczycieli, a drugie otwarte dla wszystkich.

Fundacja Kresy-Syberia powstała w celu “badania, upamiętniania i upowszechniania wiedzy na temat obywateli polskich, którzy walczyli o życie i wolność — szczególnie na Kresach Wschodnich oraz na uchodźctwie — w czasie II wojny światowej”.

Program nauczania historii Polski XX w. dla polskich szkół za granicą to starannie przygotowane materiały pomocnicze dla nauczycieli języka polskiego i historii Polski. Składa się on z dwóch przewodników dydaktycznych – dla uczniów szkół podstawowych i dla uczniów szkół średnich. Materiał w przewodnikach został ułożony w oparciu o 9 galerii tematycznych Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia. Muzeum zostało utworzone przez ocalonych i ich potomków, aby świat usłyszał o „polskiej Gehennie”. Zwiedzający i uczniowie mogą tu aktywnie zgłębiać ten niemal zupełnie przemilczany rozdział historii II wojny światowej.

Przygotowane przez doświadczonych nauczycieli i pedagogów przewodniki zawierają fotografie, mapy, dokumenty, przypisy i odnośniki do zewnętrznych źródeł, rozwijające zadania dla uczniów i sprawdzian wiadomości na końcu każdego z dziewięciu rozdziałów:

1. POLSKIE KRESY WSCHODNIE
2. POD SOWIECKIM JARZMEM
3. NIEPOKONANI
4. WYZWOLENI DO WALKI
5. POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ
6. WALKA O PRZETRWANIE
7. UCHODŹCY
8. SOWIECKI ODWET
9. DIASPORA

Skierowany do nauczycieli wstęp na początku każdego przewodnika oferuje instrukcje i rady dotyczące korzystania z programu. Dostępny do pobrania dokument PDF można wydrukować lub pobrać na dowolny komputer, smartfon lub tablet.
Przewodniki dydaktyczne dla szkół podstawowych i gimnazjów można również przeglądać bezpośrednio na stronie internetowej, tworząc interaktywne zadania dla uczniów.
Nasz program edukacyjny oferuje ponadto dostęp do forum dyskusyjnego przeznaczonego wyłącznie dla nauczycieli polskojęzycznych jako miejsce wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski XX w. Znajdziecie tam takie wątki dyskusyjne jak nauczanie gramatyki i słownictwa języka polskiego; polska kultura, zwyczaje i kuchnia; nauczanie grup zróżnicowanych pod względem wieku i kompetencji językowych; nauczanie języka polskiego jako obcego wśród osób dorosłych, i wiele innych.
Uczestnicy programu mogą również wziąć udział w dyskusjach  forum otwartego dla polskojęzycznych nauczycieli, uczniów, deportowanych, którzy ocaleli, ich potomków oraz wszystkich zainteresowanych historią Polski.

Zachęcamy do rejestrowania się w programie www.Kresy-Siberia.org/Student i czekamy na Wasze opinie i komentarze.

Stefan Wiśniowski
Prezes Fundacji Kresy-Syberia

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.