SPRAWOZDANIE Z AKADEMII 3-GO MAJA


W dniu 3-go maja Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki, a wraz z nią społeczność polska w Manchester, obchodziły uroczyście 218 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja.
O godz.12.00 Ks.proboszcz Paweł Urbanek odprawił Mszę św.,w której wzięły udział poczty sztandarowe. Szkolny sztandar z wizerunkiem św.Stanisława Kostki niósł do ołtarza uczeń kl. IV gimn. Krzysio Rapacz.
O godz.16.00 w sali parafialnej odbyła się uroczysta akademia, którą od dziesiątków lat organizuje Polska Szkoła. Sala wypełniła się po brzegi – zabrakło miejsc siedzących!
Gości honorowych na czele z Konsulem Generalnym Piotrem Nowotniakiem, rodziców, dziadków, kombatantów, parafian powitały dwie uczennice: Milenka Rozhin oraz Gabrysia Ashby, po czym zespół „Po Prostu Nowa Biesiada” odśpiewał kilka pieśni patriotycznych.
Klasy gimnazjalne II i III przedstawiły montaż słowny, w którym znalazły się wiersze znanych polskich poetów.
Ogromne brawa otrzymał Wojtek Miskis, uczeń kl. II gimn., który zaśpiewał piosenkę „Żeby Polska była Polską”.
Klasa 6 przedstawiła „Grzybobranie”, fragment z „ Pana Tadeusza”. Na scenie pojawił się las, grzyby, kwiaty i postacie z koszykami. Na końcu przybyła i Telimena, która zatrzymała się na zacisznym leśnym wzgórku, zwanym przez siebie „Świątynia Dumania”.
Klasy 4 i 5 przedstawiły inscenizację „Za 20 lat”.
Wielki aplauz wywołały przedszkolaki, które bardzo odważnie recytowały wiersz „Kto ty jesteś – Polak mały” i zaśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”.
Inscenizację piosenki „Gdzie strumyk płynie z wolna” przedstawiła kl. 3. Na scenie „falował strumyk”. Na tle lasu stała stokrotka a przy niej harcerz-gapa.
Przed sceną pojawili się uczniowie w przebraniu różnych leśnych zwierząt. Efektownym akcentem był moment rozsypywania na scenie przez dwie dziewczynki płatków różnokolorowych kwiatów.
Następnie zespół „Po Prostu Nowa Biesiada” piosenkami ludowymi, biesiadnymi wprowadził na sali wspaniały nastrój. Przez prawie 30 min. wszyscy, zebrani na widowni, śpiewając razem z zespołem, stali się czynnymi uczestnikami akademii.
Wystapiły też dwa zespoły szkolne: młodszy, który zatańczył trojaka oraz starszy, prezentujący tańce lubelskie. Zespół „Polonez” wykonał brawurowo „Krakowiaka”, po którym wszyscy uczestnicy akademii pojawili się na scenie i wspólnie odśpiewali „Kraj rodzinny matki mej”. Do śpiewu dołączyli także widzowie, którzy tekst piosenki mieli wydrukowany na programach, wykonanych niezwykle profesjonalnie przez przewodniczącego Rady Opiekuńczej Jana Rapacza.
Akademię, jak każdego roku, zakończono odśpiewaniem hymnu narodowego.

To była wyjątkowa Akademia. Tak mówili wszyscy, nawet ci, którzy od kilkudziesięciu lat na te akademie przychodzą.
Najważniejsze było to, że ponad 100 uczniów biorących udział w Akademii z entuzjazmem i radością pięknie śpiewało, deklamowało i tańczyło. Należy dodać, że do tego sukcesu znacząco przyczynili się nauczyciele, którzy w przygotowanie swoich uczniów wnieśli dużo pracy i serca.