Lis 202012
 
 20 listopada 2012  Posted by  Lekcja żywej historii

17 listopada odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja żywej historii, podczas której gościliśmy w naszej szkole kolejną niezwykłą postać ze środowiska lokalnej Polonii – druhnę Aleksandrę „Oleńkę” Rymaszewską.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie starszych klas gimnazjalnych i licealnych, którzy wysłuchali przejmującej opowieści o kolejach życia druhny – począwszy od polskiego Podhala, poprzez wywózkę w wieku 16 lat do archangielskiej tajgi gdzie pomimo zagrożenia aresztowaniem założyła i prowadziła zastęp harcerek, kołchoz w Guzarze, a następnie sierociniec, w którym pracowała razem z siostrą i który pomagała po amnestii wywieżć z ZSRR przez Środkowy Wschod, obóz w Keevil w Anglii gdzie dotarła w 1948 roku i natychmiast założyła zastęp, do Oldham, gdzie ostatecznie osiadła z mężem i po odchowaniu dzieci powróciła do pracy harcerskiej. Z pozostałymi szczegółami życiorysu druhny można zapoznać się na stronie ZHP poza granicami Kraju.

Uczestnicy spotkania w ciszy i skupieniu wysłuchali wspomnień druhny Oleńki, która w czasie dramatycznych przeżyć wojennych była ich równolatką, po czym otoczyli gościa dyskutując i zadając pytania. Mieli także okazję zobaczyć z bliska dokumenty i zdjęcia, które druhna przyniosła ze sobą, po czym dziękując za osobiste świadectwo historii, zaprosili gościa do współuczestniczenia w szkolnym Święcie Niepodległości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w galerii.

Sty 292012
 
 29 stycznia 2012  Posted by  Lekcja żywej historii

W sobotę 21. stycznia uczniowie obu klas licealnych i IV gim. wzięli udział w spotkaniu z panem Bogdanem Trybuchowskim, synem pierwszej i długoletniej kierowniczki naszej szkoły, p. Olgi Trybuchowskiej.

Pan Bogdan prowadzi Fundusz Szkolny imienia swojej Mamy, przekazując corocznie niemałe fundusze na nagrody dla naszych uczniów.

Zaproszony gość opowiedział młodzieży swoją tułaczą drogę, którą odbył jako młody chłopak – przez Syberię, Iran, Indie, Afrykę do Manchesteru. Continue reading »